Autor:

naturalny plac zabaw

Pogoda obecnie bardzo nam sprzyja. Chociaż jest przysłowie, że nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. Może jesteś właśnie na etapie aranżacji placu zabaw dla dzieci? Aby po długiej przerwie wróciły do nowej przestrzeni. Jeśli tak, zachęcam Cię do stworzenia naturalnego placu zabaw. Wykorzystaj ten czas, gdyż wiele rzeczy możesz zrobić sam! 

 Wraz z rewolucją przemysłową i urbanizacją zaczęły powstawać pierwsze osiedlowe place zabaw, które miały stać się lepszą i bezpieczniejszą przestrzenią dla dzieci. Z biegiem lat przyświecający im cel zaczął się zmieniać, ograniczając mocno przestrzeń i potrzeby. W odpowiedzi na zaistniały stan i współczesny wygląd placów zabaw, zaczęto powracać do korzeni, inspirować się naturą i odtwarzać ją, aby uzyskać jak najbardziej naturalne środowisko do zabaw dla dzieci. 

Otaczające nas przestrzenie dla dzieci to najczęściej zbiór rozmaitych urządzeń ustawionych na płaskim terenie, bez roślinności. Należy jednak mieć na uwadze, że taka praktyka wcale nie jest odpowiednia dla rozwoju dzieci, wręcz naraża dzieci na pewne upośledzenie jeżeli chodzi o podejmowanie ryzyka, które jest podstawową cechą zabawy. Do tego brak roślin, naturalnych materiałów, różnorodnych nawierzchni ogranicza rozwój sensoryczny dzieci. A gdzie lepiej można rozwijać swoje zmysły jak nie na dworze?

    Naturalne place zabaw są obecnie uważane za innowację. Zdobywają coraz większą popularność w wielu krajach.Wynika to z zaobserwowanych potrzeb dzieci, które mają coraz mniej możliwości do swobodnego ruchu. Typowe place zabaw często dyktują określony sposób zabawy i nie ma w nich miejsca na kreatywność. Bardzo często wyjście na plac zabaw jest jedynym sposobem na spędzanie czasu na powietrzu.  Naturalne place zabaw  w swojej istocie odwołują się do tradycyjnej przestrzeni, którą kiedyś były lasy, łąki, sady, pola czy ogrody. Dzieci mają okazję do obcowania z przyrodą. 

    Badania opublikowane w czasopiśmie „Journal of Environmental Psychology” dowodzą, że związek z naturą pozytywnie wpływa na samopoczucie dorosłych, a przede wszystkim dzieci. Zwiększa odporność i dodaje energii. Większość dzisiejszej młodzieży spędza dużą część czasu w szkole, na zajęciach dodatkowych, a wreszcie w domu gdzie kontakt z naturą jest mocno ograniczony, a w wielu przypadkach wręcz żaden szczególnie w miastach.

Dzieci powinny rozwijać się i doświadczać życia w otoczeniu naturalnego środowiska, które pomoże im zrozumieć piękno i złożoność natury. 

Budowa naturalnego placu zabaw nie różni się aż tak bardzo od typowego placu zabaw. Każda tego typu inwestycja musi być zaprojektowana zgodnie z normą i obowiązującym prawem budowlanym. Wszystkie wymagania związane z placami zabaw i metodami ich kontroli opisane są w normie PN-EN 1176. Można zrobić drewniany podest, albo wiklinowy szałas, stół do laboratorium błota i różne inne autorskie urządzenia, wystarczy że są zgodne z normą.  Naturalny plac zabaw to raczej „ogród zabaw” czy „ogródy dziecięcy”niż plac zabaw w tradycyjnym rozumieniu. Stąd też przy jego budowaniu warto wplatać urządzenia w bogato rosnącą roślinność.

Jest coraz więcej projektantów i osób specjalizujących się w projektowaniu tego typu rozwiązań. Projektantów, którzy nie boją się tworzyć tajemniczych ogrodów, pagórków do zbiegania i miejsc do pobudzania kreatywności dzieci i to wszystko w otoczeniu zieleni. Takie przestrzenie wcale nie muszą być kosztowne, dobry pomysł potrafi zastąpić brakujący budżet. Zanim jednak miejsce zostanie dopuszczone do użytku warto zwrócić się do np. do Centrum Kontroli Placów Zabaw, które wysyła swoich inspektorów do sprawdzenia gotowego już placu. Jeśli dany plac spełnia wszelkie niezbędne kryteria bezpieczeństwa otrzymuje certyfikat. Bez względu czy wykonywany jest naturalny plac zabaw, czy typowy plac zabaw z gotowych urządzeń, taka kontrola powykonawcza weryfikuje czy plac zabaw jest bezpieczny. Często nawet certyfikowane urządzenia zamontowane nie odpowiednio nie spełniają normy. Więcej informacji na ten temat zgodności naturalnych placów zabaw z normą znajduje się w e-booku Pracowni k, który powstał we współpracy z Centrum Kontroli Placów Zabaw, gdzie wyraźnie jest napisane, że nie ma przeciwwskazań do tworzenia naturalnych placów zabaw, jeśli te są budowane zgodne z normą PN-EN 1176.

https://nieplaczabaw.pl/wp-content/uploads/2018/04/Co-z-t%C4%85-norm%C4%85.pdf

A więc do dzieła! Im więcej naturalnych placów zabaw, tym więcej zadowolonych i spełnionych dzieci. Stworzenie takiego wspaniałego miejsca wyróżni Twoją placówkę i pozwoli na długo zostać w pamięci dzieci oraz rodziców.  

A na koniec jeszcze inspiracja. Zobacz jak można samemu zrobić szałas i wykorzystać go na Waszym placu zabaw.

https://www.youtube.com/watch?v=kMWGTyjsR3g&feature=youtu.be  


Dajcie znać co sądzicie o naturalnych placach zabaw? Czy macie jakieś trudności w tym temacie?