Program MALUCH PLUS 2023

14.02.2023

Autor:

Klaudyna Cichocka-Volkov
Download Blog

Program MALUCH PLUS 2023

W ciągu ostatnich lat coraz więcej osób decyduje się, aby założyć i rozwijać własną placówkę edukacyjną, chcąc tym samym mieć realny wpływ na zapewnienie najmłodszym odpowiedniej, komfortowej i bezpiecznej przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Powstałe żłobki, przedszkola czy kluby malucha prowadzone są zgodnie z wybranym wcześniej nurtem pedagogicznym, których domeną jest podążanie za dzieckiem, wypełniają określoną misję i gwarantują wiele kreatywnych zajęć świadomie dobranych do wieku dzieci.

 

Jednak wiele z tych placówek nie powstałoby, gdyby nie szereg projektów, zarówno unijnych, jak i gminnych, które umożliwiają pozyskanie środków finansowych na założenie i prowadzenie własnej placówki. Jednym z takich projektów jest rządowy program Maluch Plus, mający na celu dofinansowanie nowych miejsc opieki dla dzieci do 3. roku życia, takich jak żłobki czy kluby dziecięce, a jego obecny budżet wynosi prawie 5,5 mld złotych.

 

Co warto wiedzieć o programie Maluch Plus?

  1. Maluch Plus został przekształcony na program długofalowy na lata 2022-2029, a jego środki pochodzą zarówno z funduszy europejskich, jak i krajowych.
  2. Dofinansowanie to można w stu procentach przeznaczyć na stworzenie nowych miejsc opieki dla najmłodszych, a co za tym idzie, nie jest wymagany wkład własny.
  3. O środki z programu mogą starać się zarówno samorządy, jak i inne podmioty, które chcą otworzyć i prowadzić placówkę dla dzieci do lat 3.
  4. Specjalnie opracowany algorytm pozwala na oszacowanie liczby potrzebnych nowych miejsc opieki w danej gminie i kwotę na utworzenie nowej placówki dla najmłodszych.
  5. Przez 3 lata na każde nowo powstałe miejsce opieki w ramach programu zostanie przeznaczone co miesiąc 837 zł.

 

Co ważne! Dofinansowanie to można pozyskać zarówno na otwarcie nowej placówki, jak i na utworzenie kolejnych miejsc opieki w już istniejącej – warunkiem jest utrzymanie powstałych miejsc przez co najmniej 3 lata.

 

Osoby, które chcą się ubiegać o fundusze z rządowego programu Maluch Plus 2022-2029 mają czas do niedzieli 19 lutego na złożenie wniosku, który musi wpłynąć do godziny 23.59. Natomiast wyniki naboru ukażą się do 28 kwietnia bieżącego roku na stronie (zakładka MALUCH+) www.gov.pl/rodzina

 

Jeśli od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem, aby zrealizować swoje marzenie o założeniu i prowadzeniu własnej placówki edukacyjnej dla najmłodszych, to teraz masz ku temu najlepszą okazję. Wystarczy wejść na poniższą stronę, zalogować się do modułu eWnioski, wypełnić według instrukcji druk RKZ-6 i przesłać przez portal Emp@tia, a następnie oczekiwać na wyniki https://empatia.mpips.gov.pl/

 

Instrukcje wypełniania wniosków: https://www.gov.pl/web/rodzina/instrukcje-wypelniania-wnioskow

 

Teraz i Ty możesz mieć wpływ na edukację i przyszłość dzieci.

 

Powodzenia!